Erikujundusega kalendertemplitest

Uudised ja kommentaarid Eesti Posti poolt alates 1997. aastast kasutusele võetud erikujundusega kalendertemplite kohta.
Post Reply
Mell
Posts: 115
Joined: 21.08.2007 10:01

Erikujundusega kalendertemplitest

Post by Mell »

Lisatuga ei pretendeeri teemaalgataja sugugi terviknägemusele erikujundusega kalendertemplite kasutamise osas, vaid omapoolsetele põgusatele kogemustele. Tundub, et aastatetagune "buum" erikujunduslike kalendertemplite kasutamisel on oluliselt vaibunud. Spekuleerin et, erikujunduslikele kalendertemplitele "sai saatuslikuks" mõneaasta-tagune kalendertemplite muutmine [käitlejaviide "AS EESTI POST" kalendertemplitel], mille käigus erikujunduslikud kalendertempleid ei uuendatudki, mis siis sisuliselt tähendas, et need kadusid käibest...
Loodetavasti ei ole viimatine absoluutne, vaid pigem sõltuvuses kohapealsete inimeste ning postitöötajate aktiivsusest.
Et aga asi konkreetsem saaks, markeerin hetkeseisu allpool ning konkreetsete [templite] näidete najal.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Erikujundusega kalendertemplitest

Post by elmo »

Kõigepealt kiidan info edastamise eest hetkeisu kohta!

Vahest oleks sobiv hakata infot koguma (näiteks siiasamasse foorumisse) nende templite teadaolevate viimaste kasutuste kohta. Head huvikaaslased vaadake oma kogud üle ning andke teada vastava templi foorumiteema juures, millal need kindlasti veel kasutusel on olnud.

Mis aga nende templite kasutamisse üldse puutub, siis kahetsusväärselt on Eesti Postil nendele väga vähe tähelepanu jagunud. Mingit keskset kogu Eestit hõlmavat tööd nende kasutamise koordineerimisel polegi tunda olnud kogu nende templite kasutamise aja kestel ja sellest on kahju.

Olenevalt kohapealsest initsiatiivist erikujundusega kalendertemplit kas uuendati st telliti EEsti Postmargilt teksti AS EESTI POST lisamine või mitte. Ja nii ongi paljudes kohtades see tempel ajalooks saanud.

Tahaks väga loota, et tegemist on ajutise mõõnaperioodiga ning nende templite kasutamine edaspidi taas suuremat tähelepanu pälvib ...
Mell
Posts: 115
Joined: 21.08.2007 10:01

Post by Mell »

Elmoga täiesti nõus! Samas, see reklaamimise asi võiks ka konkreetse objekti, valdaja huviks olla. Minule paistab, et paigad, kus seda tänaseks kasutusel ei ole, pole selle kasutamisse vast just kõige innukamalt suhtunud. Samas on ju erikujundusega kalendertempel reklaam - veel edevam ja unikaalsem kui Minu Margi võimalus. Aga jah, selle hoomamine on ikkagi individuaalne ja filatelistidele vast mõistetavam.
Olen kindlasti nõus, et kohtades, kus erikujundusega kalendertemplid kasutusel on, võiks reklaam tugevam olla. Pistsin eile Kuressaare linnusehoovis mõned postkaardid sealsesse postkasti, minu mäletamist mööda oli sel postkastil aastaid tagasi ka teave, et sinna postitatu erikujundusliku kalendertempliga kustutatakse. Nüüd seda infot enam postkastilt ei leia. Ma siiski loodan, et see ei tähenda, et sellest loobutud on. Eks siis lähipäevil näen.

Tegelikult aga ei olnud selle postituse eesmärgiks aga sugugi kaeblemine, vaid pigem objektiivse info puudumine. Olen erikujundusega kalendertempli võimalust alati innukalt kasutanud. Mis seal salata, ajuti on teatud objekt sel eesmärgil reisiplaani võetud ning ettevalmistatud, nt. temaatilised margid kaardile kleepimiseks varutud.

Seega - Elmo üleskutset laiendades - äkki annaks Eesti Post ise teavet kasutuselevõetud erikujundusega kalendertemplite suhtes. Minu mäletamist mööda on selles alati pigem suur segadus olnud.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Post by elmo »

Mell wrote: äkki annaks Eesti Post ise teavet kasutuselevõetud erikujundusega kalendertemplite suhtes. Minu mäletamist mööda on selles alati pigem suur segadus olnud.
Tegemist on täieõiguslike posti kalendertemplitega ning Eesti Post on nende kasutusele võtmisest suhteliselt järjekindlalt mulle teada andnud. Saadud teated olen operatiivselt edastanud filateeliauudiste e-posti listi hobi.filatateelia
http://lists.ut.ee:8888/wws/info/hobi.filateelia
Erikujundusega kalendertemplite osas panen uudised kindlasti kirja ka viki.filateelia veebile ja siia foorumisse.
Loodetavasti see koostöö Eesti Postiga jätkub nii ka edaspidi.

Hoopis keerulisem on lugu juba käigus olevate erikujundusega kalendertemplitega. Väga keeruline on nende hetke staatust hallata. Osa neist on kasutusel hooajaliselt ja osa pidevalt. Mõnel juhul on need kasutuse vaheaegadel kohalikus postkontoris hoiul ning mõnel juhul kasutaja enda käes.

Igal juhul tundub selles osas kindel reeglistik puuduvat ning otsus konkreetse templi osas sünnib kohapeal. Just seetõttu on väga väärtuslikud konkreetsete olukordade kirjeldused siin foorumis, mis huvikaaslaste jaoks võiksid väga kasulikuks osutuda ...
Robert
Posts: 20
Joined: 04.11.2010 16:35

Re: Erikujundusega kalendertemplitest

Post by Robert »

Eesti Posti filateeliaosakonnas arvatakse et mittekasutuses olevad erikujundusega kalendertemplid on juba Postimuuseumis hoiul. Tekkis mõte ehk on targem sealt pärida millised neil hoiul on. Sealt edasi saab siis juba tuletada kus ülejäänud templid veel kasutuses võivad olla. Tõsi, vanemad templid on kõik kokku kogutud kuid mina arvan et muuseum on info hankimise alustamiseks parim koht. Sealt võib paljugi välja kooruda. Või on seda teed juba keegi käinud ?
alex
Posts: 7
Joined: 02.08.2008 10:58

Re: Erikujundusega kalendertemplitest

Post by alex »

Kui ma õigesti mäletan, siis 25. oktoobril käisin Viitna kõrtsis sealsest postiasutusest küsimas, kas neil on veel kasutusel erikujundusega kalendertempel. Lahke ametnik vastas, et ei. See olevat ära korjatud juba oma 2-3 aastat tagasi, sama olevat tehtud Palmse templiga. Eesti Post oli korjaja.
Vist polegi neid enam palju jäänud...
Post Reply

Return to “Eesti Posti erikujundusega kalendertemplid”