e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

1999. aastal alustas Eesti Post korraliste tervikasjade väljaandmist.
Vasta
elmo
Administraator
Postitusi: 4113
Liitunud: 08.08.2004 13:44

e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

Postitus Postitas elmo »

12.10.2000 käivitunud e+POST teenuse jaoks võeti kasutusele kahes mõõdus ümbrikud:

C65
Pilt
tagakülg
Pilt

C5
Pilt
tagakülg
Pilt

Teenuse avapäeval postis kulgenud:
Pilt
elmo
Administraator
Postitusi: 4113
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

Postitus Postitas elmo »

e+POST teenuse
http://epluspost.post.ee/epost/
turule toomine pälvis filateeliauudiste listis väga suurt vastukaja. Teen neist omal subjektiivsel valikul järgnevalt ülevaate.

[EESTIFIL:1319] Uus interneti kirjateenus
10. oktoober 2000. A. 15:44
Uus interneti kirjateenus

Eesti Post avalikustas täna uue interneti ja kirja hübriidteenuse. Alates 12.oktoobrist avaneb võimalus saata oma kiri või postkaart interneti kaudu Eesti Posti koduleheküljelt, mis jõuab saajani traditsioonilise kirja või postkaardina.

Selleks tuleb minna Eesti Posti uuenenud internetileheküljele aadressil http://www.post.ee, kirjutada valmis tekst, lisada saatja ja saaja aadressid ning tasuda teenuse eest Eesti Ühispanga või Hansapanga Internetipanga kaudu.
Postkaardi saatmiseks on võimalik valida sobilik postkaart mitmekesisest teemavalikust. Peale kirja või postkaardi edastamist, trükitakse see välja Tallinna Postitöötluskeskuses asuvas e+POST töökohas ning pannakse spetsiaalsesse ümbrikusse, kuhu on peale trükitud postmark mis kustutatakse erikujundusega kalendertempliga. Edasi liigub saadetis juba tavaposti teid kaudu saajani Eestis või välismaal. Kirjad, mis on postitatud enne 20.00, toimetatakse üle Eesti kohale järgmisel päeval, Tallinnas lõunaks, mujal päeva jooksul. Kirjad, mis on saadetud Tallinna aadressidele enne kella 7.30, toimetatakse Tallinnas kohale samal päeval hiljemalt kella 15.00-ks.

e+POST kiri maksab Eestisse 0.50 krooni A4 lehekülg + 12 krooni põhitariif ning välismaale 2.00 krooni A4 lehekülg + 12 krooni põhitariif. Sama postkaardi teenuse hinnaks on postkaardi maksumus + 10 krooni põhitariif Eestisse ja 13 krooni välismaale.Teenuse hind ületab üle kahe korra tavalise kirja- ja postkaardi teenuse tariife. Eesti Posti peadirektor Tarmo Tõeleid
ütles, et kindlasti võib uue teenuse hind tulevikus langeda, kui see saavutab populaarsuse ning seda hakatakse massiliselt kasutama. Tõeleiu sõnul on Eesti Postil kavatsus minna selle teenusega ka välismaale. Näitena tõi ta Venemaa, kust tavakirjad kulgevad Eestisse väga aeglaselt. Samuti ei välistanud Tõeleid minna uue teenusega ka teiste välisriikide turule, millest on täna tema sõnul veel vara rääkida. Uue internetiteenuse projekti eelarve oli 100 000 krooni.

Uue teenuse võimalikeks klientideks pidas Eesti Post 10% Eesti interneti kasutajaid, keda on praegu u 200 000. Praegu on uue teenuse kasutamine piiratud kolme tingimusega, kliendil peab olema arvuti, interneti ühendus ja arve Ühis- või Hansa Internetipangas. Samas ei ole selle teenuse kasutamisel Hansa Internetipangas tavalist teenustasu 3.00 krooni ülekandelt.

Teiseks uueks teenuseks, mis käivitub samuti 12. oktoobril on Eesti Postil kullerteenus ELS Ekspress Kiri. Teenusele kehtib üks ühesugune hind 27.00 krooni, olenemata sellest kui palju klient vastavasse ümbrikusse materjale paneb. Mahulise piirangu seab vaid ümbriku suurus A4 formaadis. Eesti Post garanteerib üleantud saadetiste saajale kättetoimetamise Tallinnas, Narvas ja teistes maakonna keskustes hiljemalt järgmise päeva kella 10.00-ks. Mujale Eestis viiakse saadetised kätte hiljemalt järgmise päeva kella 16.00-ks.
[EESTIFIL:1336] e-post
13. oktoober 2000. A. 10:39
Ilmselt on listikaaslased hommikul oma postkastist e-posti kaudu saadetud kirjad juba välja võtnud ja seda saadetist ka lähemalt uurida jõudnud.

Kas uue postiliigi puhul on tegemist tervikasjaga või ei? Tahaks Teie mõtteid kuulda.

Toomas Kümmel
Subject: [EESTIFIL:1339] e-post
13. oktoober 2000. A. 15:28
Elmar Ojaste
[EESTIFIL:615] Ajutised tervikasjad ja/vōi makstud kirjad
26. detsember 1999. A. 20:43
Tervikasi on posti poolt valmistatud ja publikule müüdud ümbrik vōi postkaart, mis on varustatud ūkskōik millise menetluse abil pealetrükitud
(ōigemini pealekantud) märkusega, et postimaks on tasutud.
Publik ostab ümbriku koos e+post teenusega ja ainult selle jaoks. Tavalise tervikasja puhul on publikul vaba valik, millal ta ostetud tervikasja kasutab või jätab hoopis kasutamatta. Antud juhul ümbrikule eraldi hinda kehtestatud ei ole ning seda postis kulgemata kujul osta ei saa. Nii pole minu arvates tervikasja tingimused e+post ümbriku puhul täidetud ning tervikasjaks ma seda ei liigitaks.

Küll aga on minu arvates alates eilsest kasutusel uus Eesti Posti erikujundusega kalendertempel. Toetan igati Toomas Kümmeli üleskutset Eesti Postile -- erikujundusega kalendertemplite kohta tuleks teha eraldi nimekiri ning mitte tutvustada neid läbisegi eritemplitega. Sellest on juttu olnud lisaks siinsele listile ka Eesti Posti vastavate töötajatega toimunud vestlustes.

Elmo Viigipuu
Ants Tagel
[EESTIFIL:1340] e+postist
14. oktoober 2000. A. 1:25
Head sõbrad, juhin teie tähelepanu asjaolule, et tegu on
siiski e+postiga! Olge korrektsed!
Sain siis minagi natuke aega tagasi need ümbrikud oma postkastist kätte, kuna tulin väga hilja koju.
Teist korda ma enam ämbrisse ei astu! Teostuse poole pealt mul mingit mokakobinat ei ole. Küll aga ei saa aru, miks on ümbriku formaat selline? Kuhu see panna? Ainult pooleks murda. Miks ei saanud seda väikese ümbriku peale teha, pole õrna aimu. Arvatavalt Garfieldi postkaardi mõõtmed ei klapi. 10 aastat mehed, 10 aastat võttis aega sellise margi trükkimine ümbrikule, millel kiri, et postimaks tasutud kõikidesse maadesse saatmisel. Postkaardini veel jõutud ei ole. Kirjavahetuse saladuse hoidmisest ei saa juttugi olla, sest esmane lugeja on teksti väljaprintija. Palju neid peale seda on, pole teada. Ants Tagel Eestist saadab oma pojale teise Eestisse kirja. Ühes Eestis on Tallinn ja teises Eestis on Keila. Templist. Miks on meie templid kõik eranditult ümarad, täpselt metallraha kujulised. Raha, raha, raha......
On ju olemas vastavad kataloogid asjaomastel, lööge lahti ja tutvuge ning võtke malli.Templi kuupäevast,kuust ja aastast.
Oleks aeg juba midagi muuta. Minule meenutab see sellist sirgtemplit, millega kanamunadele omal ajal sarnaseid kuupäeva, kuu ja aasta jäljendeid peale löödi. Kes teab, see mäletab. Ja muidugi prantsusesõbralik ESTONIE.
Need on minu tähelepanekud.

Ants
[EESTIFIL:1352] e+post -- kommentaare ja ettepanekuid
16. oktoober 2000. A. 19:27
e+post -- kommentaare ja ettepanekuid

Eesti Posti e+post teenust on listis juba korduvalt kommenteeritud. Söandan lisada veel mõned enda ja mu kirjasõprade teemakohased mõtted, mis teenuse veelgi paremaks võiks muuta.

Postkaarte on valida mitmeks elujuhtumiks ümbrikus saatmiseks, kuid lisada võiks lihtsa lahtise postkaardi 105x148 mm "postimaks tasutud kõikidesse maadesse saatmisel ...", kus ühele küljele läheb saaja-saatja aadressid ning teisele sõnumi tekst. Vähem kui aasta eest tegi Eesti Post reklaami lahtiste postkaartide saatmisele ja nüüd pakub kaartide saatmist vaid ümbrikus.

Hetkel kasutatavad kaardid saadetakse C65 ümbrikes. Juba on minuni jõudnud tagasiside, et kaarti sisaldanud ümbrik on kohale jõudnud kortsununa st kõlbmatuna kogusse paigutamiseks. Põhjus lihtne -- ümbrik on kaardi jaoks liiga suur. Ometi müüb Eesti Post neidsamu kaarte oma müügikohtades koos õiges mõõdus ümbrikega. Mis takistas neidsamu ümbrkke e+posti kaartide
saatmisel kasutamast? Arvan, et "postimaks tasutud kõikidesse maadesse saatmisel ..." sellistele ümbrikele trükkimine pole kallim ...

Ümbriku suurus peaks ikka valitama vastavalt saadetistele ja selleks on mu arvates kindlasti kasutusele vaja võtta ka C6 "postimaks tasutud kõikidesse maadesse saatmisel ..." ümbrikud. Olenevalt saadetisest paigutatakse need siis sobivama mõõtudega ümbrikusse nagu see ühe asjatundliku postiteenuse kasutaja juures loomulik on. Või pole Eesti Post seda? Praegu läksid ka ühele A4 lehele trükitud e+posti kirjad teele C5 ümbrikes, mis on ilmselt ebapraktiline -- C6 ümbikust olnuks küllalt.

Nüüd ka e+post templist. Tundub, et selle kuupäev vastab sellele päevale, millal kiri või kaart on välja trükitud ja tavapostiga saatmiseks antud. Minu arvates peaks templil olev kuupäev näitama seda päeva, millal Eesti Post on saadetise edasi saatmiseks vastu võtnud -- järelikult sõnumi salvestamise ja teenuse eest maksmise päeva. Praegu jääb mulje nagu soovitakse Eesti Postis endast paremat muljet jätta. Reklaamitakse end kui 24 tundi kliendi teenistuses olijat ning 12.10 õhtul saadetud kaart saab 13.10 e+post templi ning 15.10 Tallinna PTK saabumistempli (konkreetne näide). Minu ettepanekut järgides lisanduks sellele üks teel oleke päev vee juurde!

Praegu saab sama sisuga kirju või kaarte suhteliselt mugavalt saata mitmele aadressile ning tasuda kogu partii eest korraga. Kaarte ja kirju läbisegi ühise maksmisega saata ei saa. Vahest võiks ikka kõik teenused korraga saada ära tellida ning siis nende eest korraga maksta.

Lõpetan aga pöördumisega Eesti Posti poole: äkki saaksid listi liikmed ka konkreetsed vastused ja kommentaarid siin erinevates sõnumites kõlanud küsimuste-ettepanekute kohta. Kindlasti pakuks filatelistidele huvi ka see, kui palju esimestel päevadel uut teenust kasutati?

Tegijatele jõudu soovides
Elmo Viigipuu
[EESTIFIL:1353] e+postist
16. oktoober 2000. A. 19:51
Elmo tähelepanekud on õiged. Kas ainult masin, mis kirju ümbrikesse topib ei sea tehnilisi piiranguid. See võib olla. Mind aga huvitab, kuidas on kaitstud, et võõrad silmad mu kirju lugema ei satu. Ilmselt tehakse seegi operatsioon masinas, kus keegi ei näe. Ning ikkagi hind, hind... Miks ma inimesest, kes ei kasuta kirjade kirjutamiseks arvutit, interneti ühendust ja internetipanka siis niipalju erinev olen, et üle kahe korra rohkem peaksin maksma? Omamoodi astmeline tulumaks, et kui jõudsid arvuti osta, siis maksa aga?

Toomas Kümmel
[EESTIFIL:1354] e+postist
16. oktoober 2000. A. 20:14
Loodetavasti saame kõik neist tehnilistest piirangutest lugeda Eesti Post-i poolsetes asjakohastes selgitustes ...

Elmo Viigipuu
[EESTIFIL:1358] e-post
17. oktoober 2000. A. 2:27
Kas keegi on Eesti Posti käest tahtnud neid osta?
Mina pole küll kusagilt kuulnud-lugenud, et neid eraldi osta ei saaks...

Ma ei imestaks sugugi, kui näiteks need mingi aja pärast ka müüki tuleks näiteks 25 krooni eest... 100 grammi paberit topib sinna vabalt sisse...
Ise tead, kas saadad selle hinna eest kohaliku kirja või Austraaliasse Hiiu Koguja viimase numbri:-)

Kindlasti leidub ka Eestimaal veel mõnikümmend kogujat, kes selle kindlasti peavad enda kogusse ka puhtalt saama... jälle raha nagu maast leitud mittemillegi eest...

Egas neile rumalatele väljamaalastele, kes eesti keelt ei mõista, pole selliseid asju nagunii vaja... pealegi pole neil ei Hansa- ega Ühispanga kaarti...

Eks neid ümbrikke ole ka piisavalt trükitud ja kuidagi tuleb need ka realiseerida...

Loomulikult saab iga sellise tervikasja müügil kehtestada ka vastavalt hinnale teenuse, mida selle eest saab...

Hetkel on muidugi natuke omapärane see, et põhitariif on sama nii kohaliku, kui ka väljamaa kirja jaoks... natuke meenutab Valgevene internetiteenuse tariife, kus vähemalt mõnda aega tagasi maksti sissetulnud (downloaditud) kB pealt...

e+POST kiri
Eestisse 0.50 kr A4 lehekülg + 12 kr põhitariif
Välismaale 2.00 kr A4 lehekülg + 12 kr põhitariif

Küsimus suurele ringile:
Kui ma tahan sõbrale saata ainult ümbrikku, kas ja kuidas mul on võimalik saata ja maksta ainult ümbriku eest (põhitariifi järgi), sest sisulise infovahetus toimub ju ikkagi reaalajas...

Tervitustega.
Vaido Lillemaa
EESTIFIL:1359] kiri
17. oktoober 2000. A. 9:03
Vaido lood ärgitasid mõtteid. Esiteks e+post puhaste ümbrike müügist. Neid ei ole veel tõepoolest vabamüüki pandud. Ma millegipärast arvan, et ei
pandagi. Kui nad aga siiski jõuaksid vabamüüki oleksid nad küll automaatselt tervikasjad, sest siis saaks neid saata millal ise tahad ja kuhu ise tahad.

Paratamatult saab e+post teenust kasutajata piiranguks arve olemasolu Hansa- või Ühis Internetipangas. Aga mõni aeg tagasi püüdsin kasutada USA posti vastavat teenust e-stamp. Seal trükib masin ümbrikule ribakoodiga margi peale. Sain mingi arusaamatu süsteemi kaudu preemiaks kuus e-stamp kirja tasuta saatmise. Aga auhind jäigi kasutamata, sest sealse teenuse kasutamiseks pead olema USA või Canada kodanik. Nii et teatavad piirangud on
igal pool.

Toomas Kümmel
[EESTIFIL:1425] e+post tervikasi
23. oktoober 2000. A. 11:13
Eesti Posti uus teenus e+post kasutab ümbrike, millele on peale trükitud kujundatud postimaksevahend ,,POSTIMAKS TASUTUD kõikidesse maadesse saatmisel"/,,TAXE PERCUE"/,,EESTI-ESTONIE". Samasuguse postimaks tasutud pealetrükitud tunnusega tervikasju on kasutanud paljude riikide postiametid.

Peamise vastuargumendina olen kohanud väidet, et see ei ole tervikasi, kuna seda ei müüda vabalt ja tal ei ole eraldi hinda. Minu vastulause on, et seda müüakse vabalt läbi vastava teenuse kasutamist. Piiranguteks on teadagi arvuti, interneti ühenduse ja kahes interneti pangas arve olemasolu. Eraldi hinda ei ole ümbrikule tõepoolest, kuid ümbriku hind kajastub teenuses endas, mis on ju selle teenuse puhul komplekshind. Kas eraldi hinna väljatoomine saab olla selleks ainsaks põhjuseks, et me ei saa seda tervikasjaks pidada? Minu arusaamise järgi on näiteks kõnealune ümbrik märksa enam tervikasi kui näiteks enne sõda kasutatud postialituse ametkondlik pealetrükitud margiga ümbrik ,,Posti jooksvate arvete büroo".
Ometi on see kõigis kataloogides tervikasjana kajastamist leidnud.

Toomas Kümmel
[EESTIFIL:1429] Tervikasjadest ja nende olemusest
23. oktoober 2000. A. 17:49
Päris mōnus kui keegi teeb listis juttu ka filateeliast endast!

Nihel novi sub soli - ütlesid juba vanad roomlased. Tänapäeval kehtib sama asi - uut veini villitakse ikka vanadesse vaatidesse!
Tervikasjad on täpselt sama vanad kui postmargid. Need sündisid Briti Impeeriumis - kus mujal - 6 mail 1840 nn Mulready ümbrikuna - 1 ja 2 penni. Möödunud aastate vältel on enamus maailma postivalitsustest väljastanud mitmesuguseid tervikasju, peamiselt ümbrikke ja postkaarte. Aga ka muid postimaksevahendeid tervikasjade näol; panderolle, raha- ja pakikaarte, aerogramme, jne.Post pole tegelikult kunagi tunnud erilist huvi postil müüdavate frankeerimisvahendite liigitamiseks. Post nimetab neid kōiki postimaksevahenditeks.

Tervikasjade olemuse ja omadused "pani paika" 19-sajandi lōpus tuntud Berliini margikaupmees ja postiajaloolane Julius Schleisinger (1858--1920).Tema poolt "kinninaelutatud" omandused on kasutusel üle terve maailma ja neid ei ole pōhjust katsuda muuta. Meie listis on need mitmel korral tsiteeritud.
Tuletan siiski meelde, et oma olemuselt jagunevad tervikasjad mitmesse pōhigruppi:
a) Postaalsed tervikasjad - nn korralised tarbetervikasjad.
b) Semi-postaalsed tervikasjad - heategevus-väljaanded lisamaksuga jne.
c) Eratervikasjad - kus juures tellija "ostab välja" kogu väljaande.
d) Lisatrükiga tervikasjas - sellised eelmiste gruppidest, milledele tehakse hiljem lisatrükk (näit. reklaam). Neid vōib ka post - vastaval kokkuleppel - müüa Øle leti publikule.
e) Postiametlikud tervikasjad, varustatud pealetrükiga: "Service des Postes", "Postsache", "Postsak" vōi midagi vastavat. Neil tervikasjadel puudub tariifikohane hind ja neid ei müüta publikule.
Oma olemuselt on tervikasjad korralised, vōi siis ajutised (hädaväljaanded), nii nage need olid Eestis 1991--1993. Kuhu siis tuleks paigutada Eesti tervikasjad. Enamus on ju postaalsed, kas siis korralised vōi ajutised.
a-gruppi tuleb paigutada ka Posti jooksvatearvete büroo 5 sendine ümbrik, kuna oli vastav tariif ja neid ümbrikke müüti postilt publikule.
c-gruppi tuleks asetada "Paro-kirjad", kuna see oli Eesti Punase Risti poolt tellitud (vt. Riigi Teataja nr 101 - 1937) eraväljaanne, mille postimaksu EPR täies ulatuses tasus Riigikassasse. Postil müüdi "Paro-kirju" (5 sendiga 10 sendi asemel) kui eraartikleid, milledest laekunud summad ei kantud postikassasse vaid postiametkonna olukorra parandamise erikapitali. e -gruppi kuuluvaid postiametlikke tervikasju (korralilisi) enne MS II pole ma näinud Eestis olevat olnud kasutusel. Küll aga Saksa okupatsiooni ajal oli neid kasutusel ja samuti ka tänapäeva Eestis.

e+POST ümbrik on aga tōesti hübriid, kuna seda ei saa osta postilt puhtana. Kui Eesti Post tahaks teha "asjast asja", siis vōiks need ümbrikud laste müügile - vähemalt Eesti Postmargi kanalite kaudu. Siis vastaks see täielikult tervikasjale a-grupis. On ju olemas selle kasutamiseks tariifid. Hind peaks vastama terve teenuse hinnale (so tariifile) ja publik vōiks seda kasutada saates "kōigisse maadesse" suvalise sisuga (> 20 g).

Noh, vennad huvikaaslased, ma loodan, et nüüd on sikud lammastest lahutatud!

Head uurimist ja puurimist
Teie kōigi Elmar Ojaste.
[filateelia:15] e+post puhtad u"mbrikud
08. detsember 2000. A. 13:18
TEADMISEKS

Alates 11. detsembrist k.a on müügil Eesti Posti e+Post teenuseks kasutatavad puhtad ümbrikud formaadis C65 ja C5, müügihinnaga 9.- krooni tükk järgmistes kohtades:

1. Eesti Postmargi filateeliakauplustes Tallinnas Lossi plats 4 ja Narva mnt1
2. Tallinna Peapostkontori filateeliakioskis Narva mnt.1
3. Tartu Postkontori 2. sjk-s Kuperjanovi t 56

NB! Kui klient kasutab ostetud ümbrikuid tavalises korras, kirja või kaardi saatmiseks, siis Eesti Post töötleb neid ka tavalise kalendertempliga.

Tähitud kirjana saatmisel lisandub vastav tähitusmaks - Eestisse 5.00 krooni, välismaale 8.00 krooni.

Heldur Unt
Eesti Postmark
[filateelia:19] Re: e+post puhtad u"mbrikud
10. detsember 2000. A. 21:29
Alates 11. detsembrist k.a on müügil Eesti Posti e+Post teenuseks kasutatavad puhtad ümbrikud formaadis C65 ja C5, müügihinnaga 9.- krooni tükk
Pole kahtlust, et homsest alates on need ümbrikud igati korrektsed tervikasjad. Mõnevõrra küsitav on nende juures veel vaid piiratud müügikohtade arv -- aga see ei muuda nende staatust. Küll aga huvitab mind listikaaslaste arvamus nende esimesest päevast. Kas nende tervikasjade esimene päev on 12.10.2000 või 11.12.2000?

Elmo Viigipuu
[filateelia:42] e+POST ümbrikud kui tervikasjad
18. detsember 2000. A. 23:30
Sõbrad, huvikaaslased!

e+POST ümbrikud - neid on kaks - üks formaadis C5 ja teine C65.
Nende sünd tervikasjana oli raske ja aeganõudev.
Esmaspäeval 11. detsembril 2000 lasi Eesti Post need müügile "üle leti" klientidele Eesti Postmargi ja selle müügikohtade kaudu (filateelia 15).
Müügihinnaks määrati sama teadaandega 9:- kr/st. Ei määratud (vähemalt ei teatatud) nende ümbrike frankeerimisväärtust ega kaalu ülemmäära.
Müügihind on ju nagu teada tavaliselt kõrgem kui frankeerimisväärtus.
Veelgi raskem on saada kinnitust nii frankeerimisväärtuse kui kaalu ülemmäära kohta kui jälgida, mida Eesti Post teatab oma weebilehekülgedel e+POST kohta (http://www.post.ee/epost/index.asp?id=3), kus on juttu "Suussulavast jõulukaardist", mille saatmine (Eestis) maksab 10:- kr ja sisu 19:- kr = 29:- kr. Ühel teisel weebilehel (http://www.post.ee/epost/abi.asp?id=93) on antud selle teenuse põhitariifid:
Kiri: Nii Eestisse kui ka välismaale 12:-
Kaart (ikka ümbrikus): Eestisse 10:-, välismaale 13:- kr.
18 kuni 31 detsember 2000 soodustariif Eestis kaartidele 8:- kr.
Nii siis on mitmeid ja osalt vastkäivaid andmeid. Ei selgu aga kliendi poolt ostetud kasutamata ümbriku frankeerimisväärtus ega lubatud kaalu ülemmäär.
Mulle saabunud saadetised lubavad järeldada, et nende ümbrike kaalumäär on kõrgem kui 20 g (200 g ?). Kas keegi teab, kust võib leida vastuse küsimustele?
On tariifiväärtusega ja kaalu ülemmääraga kuidas on, aga fakt on, et Eesti Post on võtnud kasutusele teise fikseeritud tariifiväärtusega tervikasja. Esimene oli 12 jaanuaril 2000 väljastatud Eesti-Soome ühise laulupeo postkaart.
Müügi hinnad neile tervikasjale määrab Eesti Post aktuaalsel ajal.
Seesugused "fixväärtusega" postmargid ja tervikasjad on müügil ja kasutusel paljudes maades (näit. Soome, Rootsi).

Tervitustega Elmar
[filateelia:43] Re: e+POST ümbrikud kui tervikasjad
19. detsember 2000. A. 1:52
Tere,
Ei määratud (vähemalt ei teatatud) nende ümbrike frankeerimisväärtust ega kaalu ülemmäära. Müügihind on ju nagu teada tavaliselt kõrgem kui frankeerimisväärtus
Esmaspäeval (s.o. 11.detsembril) postkontorist kuuldud info järgi on selle frankeerimisväärtuseks 8 krooni ehk hetkel kehtiva 20 grammise kirja tariif ülemeremaadesse...

Loeks muidugi ka huviga seda informatsiooni listist, mis koos nende ümbrikega postkontoritesse jagati...

See hoiaks kokku ka postitöötajate aega, mis muidu kuluks paadunud kogujatele seletamaks kuhu, miks ja kuidas on võimalik neid ümbrikke kasutada...
Kindlasti leidub kollektsionääre, kes suudavad veel viiel erineval moel
neid ümbrikke kasutada, mida eeskirjades pole ette nähtud ehk on kaksipidi mõistetavad...

Tervitustega
Vaido
[filateelia:77] e+post tervikasjad
04. jaanuar 2001. A. 20:25
Leidsin Eesti Posti postiuudiste veebilehelt uudise, mis määrab e+post tervikasjade kaalu ülemmäära -- 20 grammi ja edastan selle siinjuures:
Alates 11. Detsembrist 2000 on müügil Eesti Posti e + POST teenuseks kasutatavad puhtad margiga ümbrikud formaadis C 65 ja C 5, müügihinnaga 9.- krooni tükk järgmistes kohtades:
1. Eesti Postmargi filateeliakauplustes Tallinnas Lossi plats 4 ja Narva
mnt. 1
2. Tallinna Peapostkontori filateelialetis Narva mnt. 1
3. Tartu Postkontori 2. sidejaoskonnas Kuperianovi t. 56
Ümbrikule trükitud postmark lubab kuni 20 grammise kirja saatmise üle maailma.
Postitatud ümbrike töötlemine toimub tavakorras.
Tähitud kirjana saatmisel lisandub vastav tähitusmaks - Eestisse 5.- krooni, välismaale 8.00 krooni.
[filateelia:127] Re: Tervikasjadest
17. jaanuar 2001. A. 18:08
"Postimaks tasutud kõikidesse maadesse" tüüpi tervikasjade puhul peaks konkreetne frankeerimisväärtus igal ajahetkel määratud olema kaardi või ümbriku vastava tariifiga kehtiva tariifitabeli järgi. See ei pruugi olla püsiv, kui muutuvad tariifid. Samaviisi, kui üks tariifimäär asendub vahetult teisega, vahetub taolise tervikasja frankeerimisväärtus samuti vahetult teisega. Ühislaulupeo tervikasja puhul uute postitariifide
kehtestamisega muutus ka frankeerimisväärtus. Üldreeglina muudetakse sel juhul ka müügihinda, mida küll konkreetse kaardi puhul ei tehtud, sest müümata jäänud kogus oli väga väike.

e+post ümbrike puhul oli frankeerimisväärtuse määratlemisega probleeme nii kaua, kuni teatati kaalu ülempiir. Nüüd on nendegi tervikasjade frankeerimisväärtus kindel: kuni 20g kiri kõigisse maadesse st praeguse tariifi järgi 8 kr. Kui tariifid muutuvad, siis võib ka 8 asemel mõni teine
arv olla.

Seega küsimust, kas tervikasi või mitte, ei peaks minu arvates tekkima.

Väike probleem siiski on ja see on seotud maa- ja lennupostiga või kirja / kaardi prioriteetsusega. Teatavasti Eesti uute postitariifide järgi II ja III tariifitsooni puhul loetakse kõik saadetised lennupostisaadetisteks või prioriteetseteks saadetisteks. Kuna tasutud on saatekulu kõigisse maadesse, siis järelikult lennupostiga ja seda ka I tsoonis, kus maaposti tariif olemas. Paraku peab klient selle eest ise hoolt kandma ja postiasutuses vastava templi saadetisele küsima või kleepsu vastava juurde kleepima. Postieeskirjade järgi ongi see saatja ülesanne

Ilmselt oleks klientide suhtes korrektsem, kui Eesti Post tulevikus taolistele tervikasjadele "Prioritaire" või muu analoogne kohe peale trükiks. On ju siin listiski juttu olnud kui oluliselt mõjutab see saadetise kohalejõudmise kiirust mujal maailmas.

Vahest võiks Eesti Post üldse oma klientide hulgas rohkem reklaami teha, et kõik väljaspoole I tariifitsooni minevad saadetised on väga kasulik varustada prioriteetsusele osutava kleepsu või templiga. Muidu juhtub nii, et väljaspool Eestit ei kohelda saadetist sellisena nagu selle eest Eestis makstud on.

Elmo Viigipuu
okasrebane
Postitusi: 868
Liitunud: 05.08.2011 23:55

Re: e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

Postitus Postitas okasrebane »

kaks erinevat värvi + alumisel pildil tegemist värvinihkega

kaks erinevat templit - alumised S tähed ; "+" märk ; 2003 aasta tempel on ovaalsem.
suuruse vahe on ~ 3 mm

mõlemad c 65 ümbrikud
Manused
Y_648.jpg
Y_648.jpg (211.83 KiB) Vaadatud 4817 korda
Y_648_2.jpg
Y_648_2.jpg (271.75 KiB) Vaadatud 4817 korda
Y_648_3.jpg
Y_648_3.jpg (322.81 KiB) Vaadatud 4817 korda
elmo
Administraator
Postitusi: 4113
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

Postitus Postitas elmo »

Postmargikujutist e+post ümbrikult kasutati ka reklaamidel.

Teenuse reklaamiks saatsid mõlemad suuremad pangad oma klientidele sellised reklaamid (aadresse olen pildilt pisut vähemaks kustutanud):
Välimise külje aadressi osa:
Pilt
Välimine külg lahti voldituna
Pilt
Sisekülg lahtivoldituna
Pilt

Välimise külje aadressi osa:
Pilt
Välimine külg lahti voldituna
Pilt
Sisekülg lahtivoldituna
Pilt
Peeter Pärn
Postitusi: 378
Liitunud: 25.02.2008 10:03
Asukoht: TARTU

Re: e+POST ümbrikud - ümbrik-tervikasjad nr 1 ja 2

Postitus Postitas Peeter Pärn »

Teada on toonierinevus - tumekollane (ülemine pilt), ka sinine on tumedamalt trükitud.

Lisaks on teada kollase värvi nihe (alumine pilt). Trükierinevused on kõrvutatud normaalsetega.
Manused
Päike postkastis - tumekollane_a.jpg
Päike postkastis - tumekollane_a.jpg (161.34 KiB) Vaadatud 1271 korda
Päike postkastis - kollane värv nihkes.jpg
Päike postkastis - kollane värv nihkes.jpg (158.74 KiB) Vaadatud 1271 korda
Vasta

Mine “Eesti Posti tervikasjad alates 1999. aastast”