1. leht 1-st

Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 15.12.2018 21:59
Postitas imbrik
Tere foorumikaaslased!

Olles külastanud TFS-i vana-aasta ärasaatmise kohtumist, vesteldes pinginaabriga ning arvestades üritusel viibinute huviliste keskmist iga, jõudsin tõdemusele, et oleks vaja teha filateeliat harrastusena nähtavamaks. Lihtsalt sel eesmärgil, et tekiks juurde värsket verd, mis kannaks edasi Eestis laiemalt antud hobi.
Alustuseks oleks tore kohata seltse rohkem sotsiaalmeedia kanalites, kus praegusel ajal on kõige odavam ja lihtsam levitada sõna. Siiani olen “Facebook-ist” leidnud vaid Tartu seltsi. Palun parandada mind, kui eksin.
Kuid selle teemaga teen algust, kuna sooviks tekitada siia konstruktiivset vestlust kõigi ideedest, mida saaksime hakata üheskoos ellu viima.
Isiklikult ei looda tekitada filatelistide buumi vaid sooviks leida need vähesed ülesse, kes reaalselt ka oleksid valmis ennast postmarkide teemal harima.

Ise tegin esimese ja kõige lihtsama panuse:
https://www.facebook.com/events/384892442255132/

Tervitades,
Imre.

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 16.12.2018 15:46
Postitas Xerxes
Igati väärt algatus Imre poolt! Sotsiaalmeedias peaks rohkem markidest rääkima, Eesti omadest eelkõige. See on meie aja- ja kultuurilugu, lisaks on nad - eriti margid 1918-1940 - ka esteetiliselt nauditavad ja kindlasti maailma kauneimate hulgas.

Tänuväärne on Elmo Viigipuu panus filateeliaharrastuse populariseerimiseks. Pean silmas ta äsjailmunud raamatut "Eesti postmarkide 100 aastat", mille soovitan osta nii algajatel kui ka kogenud filatelistidel.

PS Siinne foorum on võrreldes varasemate aastatega pea uinunud - milles asi?

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 16.12.2018 17:00
Postitas Xerxes
Kogujatena peame muutma ka suhtumist oma markidesse. Nimelt puudub suurel osal markidest kaasajal pea igasugune väärtus, vaatamata kataloogides esitatud hinnale. Aga albumites hoitakse neid, nagu oleks tegemist millegi rahaliselt kalliga.

See puudutab ka Eesti esimese iseseisvuse aegsete markide suurt osa. Meil on ühte ja sama Eesti marki kogudes kümneid ja vahel sadugi. Neid tuleks jagada noortele tasuta! Kui huvi ei teki kohe või on lühiajaline, siis oleme ikkagi seemne külvanud. Huvi tekib hiljem elus või kui ei teki, siis jäävad need margid ikkagi alles tulevastele põlvedele. Praegu ilutsevad nad meie kogudes nö elutult ja mõttetult. Neid tutvustades ja kinkides saaksime vähemalt andmisõõmugi.

Suhtumisest veel. Mul on kogemus ühe eesti vanahärraga ühes Eesti väikelinnas. Ta näitas mulle oma kollektsiooni ja vahetuskaupa. Soovisin talt osta ühte reklaammarki. Ta ütles, et hinna saan temalt teada nädala pärast. Vanahärra tegi tähtsa näo, nagu maksnuks see tavaline reklaammark palju. Tüüpiline näide ajast ja arust suhtumisega - see hoiak oleks võibolla sobinud aastakümnete tagusesse aega, kui kollektsionääre oli ohtrasti. Loomulikult ei hakanud ma nädala pärast väikelinna tagasi sõitma. Oleksin hinna suhtes soovinud kohapeal kokku leppida. Kadus ka igasugune huvi tulevikus selle härra käest marke osta.

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 16.12.2018 22:38
Postitas imbrik
Isiklikult olen saanud kahel üritusel pigem positiivse suhtumise osaliseks. Pigem arvan, et enamuses on siiski vanahärrad, kes jagavad meeleldi kogemusi.
Markide jagamise osas olen Xerxes-iga nõus. Olen isegi mõelnud, et tahaks osa marke anda kellegile, kes saaks täiendada nendega oma kollektsiooni (või alustada), sest on kätte sattunud hulk eksemplaare, mis kogumisobjektina minu albumi kaante vahele ei sobitu.

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 17.12.2018 15:55
Postitas elmo
Filateelia laialdasem tutvustamine sotsiaalmeedia vahendusel on kindlasti vajalik. Iga uue postmargiväljaande kohta saab tehtud uudis filateelia.ee avalehele ning ka uus foorumiteema, kuhu oleks võimalik koguda seda väljaannet puudutavat infot nii selle ilmumise ajal kui ka tulevikus. FB-s on neile postitustele viiteid ikka jagatud ja uute jagajate lisandumine on vaid teretulnud.

Foorumiga liitumine ja sinna kirjutamine on kõigile vaba. Kui keegi on valmis kaasa aitama viki.filateelia täiendamisel, siis tuleks oma plaanidest kirjutada ning küllap ka see saab võimalik olema. Enda puhul ma ei näe, et mul uute meediakeskkondade jaoks aega ning enegiat üle jääks. Koostööd aga hindan väga ja kõik konkreetsed ettepanekud filateelia.ee suhtes leiavad heatahtlikku tähelepanu.

Mis puutub markide jagamisse, siis tuleks seda nii korraldada, et ei levitataks suhtumist postmarkidesse kui millessegi väärtusetusse. Asjaolu, et mõningaid marke on kogujatel sedavõrd suurtes kogustes, et nad on valmis neist tasuta loobuma ei tähenda seda, et kõike meelepärast tasuta saada võiks. Eelistama peaks seda, et markide saaja omalt poolt ka kuidagi panustaks nende saamiseks. See panus ei pruugi rahaline olla. Kas õpib või uurib midagi, mõtleb välja mis teemat ta sooviks postmarkidega illustreerida. Asjaosalistes peaks tekkima arusaamine, et kingitus tehakse lootuses, et see läheb uue huvilise toetamiseks ja innustamiseks ning mitte selleks, et väärtusetutest postmarkidest lahti saada.
Sümboolne hind aitab ka rõhutada, et põhimõtteliselt on postmarkidel ikka väärtus olemas, kuid filatelistid on uute huviliste nimel valmis panustama ja pakuvad neid soodsamalt.
Väga kergelt saadul on suur võimalus ka niisama kergelt ära visatud saada.
Niisiis toetan võmalikult arukat postmarkide kinkimist uute huviliste võitmiseks.

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 17.12.2018 22:04
Postitas imbrik
Kindlasti ei näe ka ise mõtekana kinkida marke inimestele, kes nendest lugu ei oska pidada. Iga kinkimise püüaks ikka teha arukalt, koos selle alase suunamisega (loe: mentorlusega). Aga üks samm korraga ja eks aeg annab aru, kuidas asjad õnnestub korraldada. Minu õnneks on mul kodus kuue aastane, kelle peal saan harimist ja suunamist harjutada.
Võtan mõned päevad veel mõtlemisaega, kuidas saaksin hakata omaltpoolt vaikselt lumepalli siinses keskkonnas ja ka mujal veerema lükata.

Re: Filateelia, harrastusena nähtavamaks

Postitatud: 18.12.2018 12:16
Postitas Kaidoa
FB võiks olla kõikide ilmunud markide pildid koos väljaandmise kuupäevaga. On ilmselge, et noorem põlvkond eelistab seda vormi. Filateelia.ee kodulehel on olemas kõik ilmunud margid väljaandmise kuupäevade kaupa. Hetkel on see vist ainukene kronoloogiline loend. Omniva on turunduslikel eesmärkidel kronoloogiast loobunud. Siia juurde peaks olema ka viited peamistele Eesti filateeliat kajastavatele raamatutele. Meie, kes me sellega tegeleme, seda ei vaja. Need kes alustavad aga küll.