paberilt lahti

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
skater
Posts: 18
Joined: 28.04.2010 20:45

paberilt lahti

Post by skater »

Tere! sorry et nii loll küsimus, aga kuidas saab marke paberilt lahti. Üks moodus mida ise kasutan on veega et panen margid vee sisse ja ootan kuni paber lahti tuleb. Kuidagi peaks saama aurutada aga seda ma ei oska hästi. Teab keegi veel mõnda moodust või seletaks kuidas aurutada saab? Oleks ettevaatlikult vaja teha, sest mul on vaja seda kaarti säilitada kus see mark on. Tänan!
Huviline
Posts: 16
Joined: 30.12.2009 15:47

Re: paberilt lahti

Post by Huviline »

Mina jätaksin selle margi sinna kaardi peale alles. Aga kahjuks sinu küsimuses ma sind aidata ei oska. Ise pole marke ümbrikelt ja kaartidelt veel maha loputanud.
ToivoK
Posts: 120
Joined: 03.03.2006 17:36

Re: paberilt lahti

Post by ToivoK »

Sõltub vahest küll, mis mark ja mis tempel margil, aga pigem tasub leotamata jätta. Margiga ümbrik ja postkaart on rohkem väärt tervikuna, kui eemaldatud margiga või siis mark eemaldatuna. Võib ju ka alati pilti näidata - võimalik, et keegi pakuks puhta postkaardi + soovitud margi, kas siis vahetuseks margiga postkaardi vastu või mingi tasu eest.
skater
Posts: 18
Joined: 28.04.2010 20:45

Re: paberilt lahti

Post by skater »

no asi on selles et marke ma tahaks aga kaart pole minu oma niiet ma pean selle varsti tagasi andma
rihoT
Posts: 17
Joined: 29.08.2005 14:14
Location: tallinn

Re: paberilt lahti

Post by rihoT »

sellised juhtumid ongi keerulised, kus ikka pead ise otsustama, kas eemaldada või mitte, muidugi oleneb margist ja kaardist ka see asi. paned äkki kirja, mis marki nii väga vajad, äkki keegi saab aidata ja jääb kaart rikkumata. Kui nüüd rääkida leotamisest või aurutamisest, siis suurim erinevus on see, et aurutamisel jääb liim margile alles, kuid margi kuivatamine ja sirgendamine siis vähe keerulisem. Leotamisel ei olegi midagi muud kui paned vette ja ootad, kuskilt olen lugenud, et kui lisada veele natuke soola, siis jäävad värvid ka erksamateks, muidu natuke ikka tuhmuvad ära.
ToivoK
Posts: 120
Joined: 03.03.2006 17:36

Re: paberilt lahti

Post by ToivoK »

Soola lisamine vana nipp küll, aga teatud markidel loeb rohkem vee temperatuur. Liiga kuum vesi võib põhjustada margipildi rikkumist, värvid muutuvad häguseks või lähevad laiali. Sellistel juhtudel tuleb leigema veega leotada ja kauem siis.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: paberilt lahti

Post by elmo »

skater wrote:no asi on selles et marke ma tahaks aga kaart pole minu oma niiet ma pean selle varsti tagasi andma
Ma arvan, et on raske leida marke, mille hankimine on sedavõrd keeruline, et õigustaks tervikliku postisaadetise rikkumist. Nii nagu siin juba kirjutatud -- postkaart posmargi ja templiga on tervikuna koos enamasti väärtuslikum kui need komponendid eraldi. Margi eemaldamisel saab postkaart suure tõenäosusega kannatada, mis selle omanikku kahtlemata samuti kurvastaks. Niisiis anna kaart rahuliku südamega tagasi ning usu, varem või hiljem leiad need margid oma kogusse ka mujalt ...
Jaanus
Posts: 740
Joined: 12.10.2006 10:08
Location: Luua, Jõgevamaa
Contact:

Re: paberilt lahti

Post by Jaanus »

siin kuskil on pikemaid foorumiteemasid, kuidas leotada tavalisi marke ja kuidas kleepsumarke, uuri järgi. Leige vesi, soola lisamine veele, ettevaatust värviandva ümbrikupaberiga, mitmekordne jupikaupa kuivatamine, ettevaatust ajalehepaberiga, et külge ei kleepuks ja ära ei rikuks.
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”