Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
Kristell
Posts: 1
Joined: 07.09.2009 14:10

Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Kristell »

Tere!

Tegelen postcrossinguga ja mul on juba ligi 400 postkaarti üle maailma. Tekkis väike mõte hakata tegelema filateeliaga.

Kuidas eemaldada postmarke postkaardilt või ka ümbrikult?

Aitäh abi eest juba ette!
Hellborn
Posts: 61
Joined: 05.07.2009 10:33

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Hellborn »

Kui aus olla siis ma selle eemaldamisega väga ei kiirustaks.
need margid võivad koos postkaartidega ja võibolla osadel ka eritemplid....olla märksa hinnalisemad.
muidu eemaldamisest olnud siin foorumi juba juttu......



viewtopic.php?f=4&t=413
Jaanus
Posts: 740
Joined: 12.10.2006 10:08
Location: Luua, Jõgevamaa
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Jaanus »

Marke jõuad eemaldada alati. Aga kui sa tahad kasutada kaarti eraldi ja marki eraldi, siis võta mitmekordne puhta pehme paberi tükk, tee sooja veega märjaks, pane natuke suuremalt margi peale, pärast saab nii margi kui kaardi jälle siledaks-kuivaks teha.
Tähelepanu pööra kahele asjale:
-mõnikord on templivärv vees osaliselt lahustuv ja must selge tempel on parem, kui hall ebamäärane
-mõnel teatud kleepsumargi tüüpi margil ei tule plastikliim korralikult aluse küljest lahti ja mark ei eemaldu või läheb puruks
Kaljukits
Posts: 60
Joined: 04.11.2008 12:51
Location: Keila
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Kaljukits »

Minulgi tekkis mõte koostada amatöör-raadiosidede kinnituseks laiast maailmast mulle saadetud QSL kaartide ümbrikel olevatest markidest pisikene margikogu ja järjestada margid sidede toimumise või kaartide saamise järjekorras (ümbrikud võtavad tarbetult palju ruumi ja kaarte hoian ma nendest väljapool, et oleks mugavam vaadata). Usun, et sellest tuleb päris põnev kogu. Siiani ei ole aga sellega veel algust teha jõudnud, aga lähiajal alustan.
Mäletan, et kunagi vanal ajal õpetas mulle ema, et marke saab kätte neid aurutades veekannu torust tuleva aurujoaga. Tulid lahti küll ja päris kenasti, ainult kas trüki ja värvide kvaliteet ka kannatas, seda ei mäleta enam.
Lugupidamisega,
Tõnis
Jaanus
Posts: 740
Joined: 12.10.2006 10:08
Location: Luua, Jõgevamaa
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Jaanus »

Trüki ja markide kvaliteet võib kannatada NSVL 1940-50 perioodi puhul või kui ümbriku aluspaber on värviline. Muidu tavaliselt mitte.
Kui kogu aluspõhimõtteks on raadioside seansside toimumine läbi aja ja selle aja muutumine, siis on kaardid-ümbrikud palju iseloomulikumad, kui lahtileotatud margid, mis on sellistel asjadel tavaliselt kas saadaolevat odavamat sorti või üksikud seeriatest. Kui kaart-ümbrik näeb välja kena, pole tavaliselt mõtet leotada.
Luciano
Posts: 11
Joined: 23.10.2007 20:44
Location: Tallinn
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Luciano »

Mina sooviks eemaldada 15 sendise leopardi rahakaardi lõigendilt. Kuna lõigend on pea margi suurune ja templit kuidagi enam esile ei too siis oleks mark albumis ilusam ilma lõigendita. Kas peaks selle margi puhul ka midagi teadma, kuidas mark ise ja tempelvärv vett kannatavad?
Jaanus
Posts: 740
Joined: 12.10.2006 10:08
Location: Luua, Jõgevamaa
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Jaanus »

ei pea, leige vesi, millesse võib lisada ka pisut keedusoola. Liim lahustub vees ära ja lõpuks pisut veel niiske mark paberi peale ja raamatu vahele. Aga kui rahakaardi kviitungi konts on terve, on ta mõned korrad margist kallim.
Luciano
Posts: 11
Joined: 23.10.2007 20:44
Location: Tallinn
Contact:

Re: Kuidas eemaldada marki postkaardilt?

Post by Luciano »

tänud. Konts terve ei ole ja on nii väikseks lõigatud, et isegi templile migit lisaväärtust/infot ei anna.

Head vana-aasta lõppu!
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”