Kokkukleepunud margid

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
Kunnar
Posts: 2
Joined: 29.12.2010 13:58

Kokkukleepunud margid

Post by Kunnar »

Leidsin keldrist vanaisa margikogu mis on veidi niiskust saanud ja nüüd plaanis seda korrastada.

Põhiliseks probleemiks on lahtised margid, mis ei olnud albumisse pandud vaid seisid eraldi ümbrikes - nüüd on need margid üheks tükiks kokku kleepunud. Ka osad albumisse pandud margid on kinni kleepunud.

Põhilised küsimused siis:
1) Kuidas mul oleks mõistlik neid kokkukleepunud kamakaid lammutada?
2) Mida teha kui margid on albumisse kinni kleepunud?

Leidsin siit ühe varasema teema, kus kirjeldatakse markide eemaldamist ümbrikelt:
viewtopic.php?f=4&t=413
On see info õige? Kas näiteks veekeedu kannu auru kasutamine liimi sulatamiseks on hea mõte?

Parimate soovidega

Taavi
Hellborn
Posts: 61
Joined: 05.07.2009 10:33

Re: Kokkukleepunud margid

Post by Hellborn »

Kuna tegemist on juba päästeoperatsiooniga siis ega seal midagi rohkem kaotada pole.

Isiklikust kogemusest võib öelda, et mõningate markidega se vaev ei tasu ära .

Need mis ümbrikus teineteise külge kleepunud, need pista lihtsalt sooja vee sisse ...leota seal neid kuni hakab pakike kusagilt otsast hargnema, seejärel kuivama klaasipeale alustuseks liimipool ülespoole, samalajal kuivatad neid siis tupsutades kuivatuspaberiga.
Mõne aja pärast teistpidi keerata, et tupsutada ka pildipool kuivemaks ja liimist puhtaks.
Ja kui nad sisuliselt kuivad siis võib neid kuivatuspaberivahel ka paksu raamatu vahele sirgenema panna.

Kuid jah jälgimist,hoolt ja kogemust vaja ja algul proovi ikka sellise väiksema koguseka.20 marki...... suurem kogus läheb algajal kindlasti käest ära.

NB tööl kasuta ikka peenikesi ja õhukese otsaga pinsette.


Mis puutub margialbumisse kinni jäänud margist siis, eemalda lahtised postmargid ja pane postmargi peale märg kuivatuspaber, et mark saaks lahti leotada.


se aurutamise tehnoloogia on minumeelest liiga pikatoimega ja suure energiakuluga tegevus.... so odavate markide puhul välistaks.

Aga mis kandi mees oled?

Võibolla mõni kohalik koguja saab nõuga appi tulla!



Lugupidamisega
Gerro
Kunnar
Posts: 2
Joined: 29.12.2010 13:58

Re: Kokkukleepunud margid

Post by Kunnar »

Tänud nõuannete eest

Osta.ee (mis on tunduvalt odavamad kui antiigikauplustes) ja eBay.com hindasid vaadates tasub mul sellega kindlasti tegeleda - päris palju on templita varaseid nõukogude sarjasid, mis mulle endalegi meeldivad - propaganda keelt ja kompositsiooni on mõnus tänase päevaga võrrelda :)

Margid asuvad Lõuna-Eestis ja ise olen põhiliselt Tallinnas - arvan, et tuleb ikka endal käised üles käärida.

Oskab keegi mingeid asjalikke pintsette soovitada? Kust osta? Mis hinnaga?
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”