Postmarkide järjenumbrid Omniva e-poes

Teated parajasti päevakorral olevatest sündmustest ja uudistest, mis filatelistidele Eestis huvi võiks pakkuda
Post Reply
imbrik
Posts: 65
Joined: 27.11.2018 17:55
Location: Tallinn

Postmarkide järjenumbrid Omniva e-poes

Post by imbrik »

Olen täheldanud, et Omniva e-poes ei kajastata enam postmarkide järjenumbreid. Kas on keegi kursis, millest selline muutus?
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Postmarkide järjenumbrid Omniva e-poes

Post by elmo »

Konkreetsel juhul olid järjenumbrid eksikombel lisamata jäänud ning nüüdseks on need lisatud.

Kasutaks teemat ja käsitleks seda laiemalt. Me kõik oleme huvitatud, et interneti vahendusel jagatav teave oleks võimalikult täpne ja ammendav. See on ju ka konkreetse info edastaja soov. Püüa kui palju tahad -- ikka tuleb ette suuremaid ja väiksemaid eksimusi. On suurepärane, kui kasutajad seda märkavad või tekib neil kahtlusi võimaliku ebatäpsuse osas ning sellest teavitavad. Kõige tõhusam on teha seda otse vastava lehe tegija poole pöördudes. Kutsun kõiki huvikaaslasi Eesti Post / Omniva postmarke käsitlevatel lehtedel leitavate probleemide puhul pöörduma e-kirjaga Ain Muldmaa poole ning filateelia.ee ; viki.filateelia.ee ; hiiumaa.filateelia.ee ja minu postituste puhul filateelia foorumis Elmo Viigipuu poole. E-kiri otse tegija aadressil tagab kindlasti kõige kiirema probleemi lahenduse. Kõikvõimalikud muud kaudsemad teavitamise viisid pole nii tõhusad.

Ma olen väga tänulik kõigile neile paljudele huvikaaslastele, kes on mulle mõne mu apsu või selle kahtluse märkamisel, sellest teada andnud. See on olnud oluline panus, et filateelia.ee veebikeskkond võiks olla meile kõigile usaldusväärseks infoallikaks. Usun, et sama meelt on ka Ain Muldmaa.

Niisiis, kui midagi märkate, siis otsekohe e-kiri vastava veebi või selle osa tegijale ning iga selline pöördumine leiab võimalikult kiiret käsitlemist. Pole ju keegi huvitatud eksitava või puuduliku teabe levitamisest.
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: Postmarkide järjenumbrid Omniva e-poes

Post by Peeter Pärn »

Kasutan ka teema ära.

Mis asi on üldse järjenumber? Järjenumber või siiski on tegemist käibele laskmise numbriga.

Rahvakeeli nimetatakse seda numbrit nurganumbriks, sest enamjaolt on käibele laskmise number trükitud margipoognate nurkadesse.

Eesti Post nimetab sedasama poognate nurgas olevat numbrit järjekindlalt järjenumbriks. Kas järjenumber võiks tähistada järjekorda – et nii mitmes postmark see järjekorras on. Seda see kindlasti ei tähista, sest kui panna ilmunud postmargid järjekorda, on neid kindlasti rohkem, kui viimatisel Kihnu tuletornil see 756 märgitud on.

Käibele laskmise number. Kust see tuleb, millele mina viitan? See tuleb seadusandlusest, täpsemalt “Postmarkide käibele laskmise ja kehtetuks tunnistamise korrast”, kus § 4. Postmarkide käibele laskmine p 1 sätestab: Universaalse postiteenuse osutaja korraldab vastavalt komisjoni poolt kinnitatud postmarkide temaatilisele plaanile postmarkide käibele laskmise, sealhulgas kinnitab postmarkide trükiarvu, käibele laskmise tähtpäeva, käibele laskmise numbri, nimiväärtuse ja vajadusel lisaväärtuse ning korraldab postmarkide trükkimise.

Usun, et Eesti Posti poolt kasutatav mõiste järjenumber on tegelikult käibele laskmise number, mis tuleneb seadusest. Järjenumber (nagu ka nn nurganumber) ei ole korrektne ega professionaalne. Järjenumber ja käibele laskmise number ei ole sünonüümid.

Mõned vanemad/staažikamad filatelistid kasutavad väljendit/mõistet tellimisnumber, mis kindlasti ei ole õige. Eesti Post nimetab seda ise järjenumbriks (võib tähistada järjekorda). Tellimisnumber ei võrdu järjenumbriga.

Jah, võib olla on keeleliselt raskem seda “käibele laskmise numbrit” välja ütelda (pikk ja veidi lohisev) kui järjenumbrit, kuid olegem ikka professionaalsed ja järgime seadust.

Kui järjenumber on kellegi arvates õige, siis mis/kus on seadusest tulenev käibele laskmise number.

Nimetame asju oma nimedega – käibele laskmise number. Tegemist on seaduses tuleneva mõistega. Seda tuleb teha nii Eesti Posti kodulehel, siinsamas filateelia.ee lehel kui ka tulevastes kataloogides. Oleks korrektsem.
Post Reply

Return to “Parajasti päevakorral”